Mezoterapia mikroigłowa jest innowacyjną i efektywną metodą odnowy skóry, która polega na tworzeniu kontrolowanych mikrourazów w skórze. Skin Pen to urządzenie medyczne, którym za pomocą jednorazowego, sterylnego i opatentowanego aplikatora wykonuje się kontrolowane i pulsacyjne nakłuwanie skóry na określoną głębokość. W wyniku tego dochodzi do powstania mikrouszkodzeń tkanki i stymulacji procesów odnowy skóry. Pobudzenie produkcji włókien kolagenowych i elestynowych przyczynia się do uzupełnienia ubytków w rozstępach prawidłową tkanką oraz mocno napina i ujędrnia skórę. Efektem zabiegu jest skuteczna przebudowa skóry, w tym redukcja rozstępów i blizn, przy jednoczesnym zachowaniu integralności struktury skóry.
Faza I: Wywołanie reakcji zapalnej (Podrażnienie)
Podczas nakłuwanie skóry wywołuje reakcję zapalną, pobudzając układ odpornościowy do zwiększenia przepływu krwi i rozpoczęcia procesu naprawy poprzez tworzenie nowej tkanki.
Faza II: Proliferacja
Rana jest odbudowywana z nowymi komórkami ziarninującymi, które integrują się w macierz zewnątrzkomórkową. Dodatkowo rozwija się nowa sieć naczyń krwionośnych.
Faza III: Przebudowa
Rana jest zastępowana nowymi tkankami skórnymi i naczyniami krwionośnymi.
Przed przystąpieniem do zabiegu, skóra nie powinna być podrażniona. Osoby stosujące preparaty izotretynoiny, retinolu i inne pochodne witaminy A powinny odstawić je na miesiąc przed planowaną procedurą. Dodatkowo, przez ten okres należy unikać głębokich peelingów oraz mikrodermabrazji.
Przed rozpoczęciem zabiegu, obszar leczenia zostanie znieczulony kremem z opatrunkiem okluzyjnym. Czas znieczulenia wynosi około 30 minut. Następnie krem znieczulający zostaje usunięty i rozpoczyna się zabieg, który trwa zazwyczaj około 30 minut. Podczas procedury pacjent może odczuwać delikatne szczypanie, pieczenie lub kłucie. Po zakończeniu zabiegu zostanie nałożony regenerujący preparat ochronny.
Pełna rekonwalescencja trwa zazwyczaj około tygodnia, ale do powrotu do aktywności zawodowej można wrócić już po 2 dniach. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta. W kolejnych dniach mogą pojawić się strupki, które same odpadną po kilku dniach i nie powinno się ich ścierać ani zdrapywać. Po zabiegu warto stosować preparat ochronny wspomagający regenerację, na przykład maska pozabiegowa Solve, Zinalfat, Cicaplast. Należy również stosować fotoprotekcję o SPF 50 przez miesiąc po zabiegu. Przez 3- 7 dni po zabiegu należy unikać czynności, które mogą prowadzić do przegrzania i przekrwienia skóry, takich jak intensywny wysiłek fizyczny, gorące kąpiele, sauna oraz nadmierne spożywanie alkoholu.